Atrakcje turystyczne
Mazurska Oaza
Działki rekreacyjne na Mazurach są idealnym miejscem do wypoczynku na łonie natury. Położenie Mazurskiej Oazy umożliwia nie tylko bliski kontakt z przyrodą, ale także zapewnia łatwy dostęp do atrakcji turystycznych, historycznych oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
100% natury
W okolicy mogą Państwo zwiedzić:
Nieopodal jeziora Gaudy, sąsiadującego z Mazurską Oazą, znajdują się ruiny XVII-wiecznego Pałacu w Kamieńcu, który niegdyś zamieszkiwany był przez Napoleona Bonaparte i stanowił miejsce spotkań cesarza z Marią Walewską.
W odległości zaledwie 20 minut jazdy autem znajduje się Dom słynnego pisarza Zbigniewa Nienackiego – twórcy kultowej serii powieści o przygodach Pana Samochodzika.
Z kolei niespełna 45 minutowa droga prowadzi do Malborka, gdzie można podziwiać największy w Polsce Zamek Krzyżacki lub odwiedzić gotycki Zamek w Kwidzynie wraz z jego pokaźnym muzeum.
Opisując bogactwo okolicznych atrakcji, nie sposób pominąć Grunwaldu, do którego warto się wybrać i wziąć udział w corocznych obchodach historycznej bitwy, na które zjeżdżają się rycerze z całego świata!
Pojezierze Iławskie cieszy się mnogością jezior, których walory można podziwiać podczas spływów kajakowych. A w ciągu niespełna godziny, mogą Państwo się znaleźć w Elblągu, który po przekopie mierzei stanie się bezpośrednim oknem na Bałtyk.
Mazurską Oazę oplatają bujne tereny zielone, przez które prowadzi kilkanaście szlaków turystycznych – rowerowych, wodnych, konnych oraz pieszych.
Pojezierze Iławskie
Przez rezerwat przyrody Jeziora Gaudy prowadzą dwa główne, piękne szlaki rowerowe – dłuższy – 60 km – rozpoczyna się w Iławie i kończy w Kamieńcu, natomiast krótszy – 25 km – prowadzi do Szymbarku. Mogą Państwo podążać także Śladami Elisabeth Lemie – szlakiem poświęconym upamiętnieniu urodzonej w Rąbitach badaczki folkloru, botaniki oraz pradziejów dawnych Prus.
Ze szlaków pieszych gorąco polecamy „Napoleoński” szlak zielony, na którym istnieje możliwość odwiedzenia miejsc na pojezierzu Iławskim, powiązanych historycznie z Napoleonem Bonaparte.
Teren rezerwatu szczyci się również wyjątkowymi – kilkudniowymi szlakami konnymi – Szlakiem zamków krzyżackich i pałaców pruskich, czy Rajdem na pola Grunwaldu.
Na sąsiadującym Jeziorze Gaudy odbywają się spływy kajakowe prowadzące do rzeki Liwy, która ma swoje źródło nieopodal jeziora Jeziorak, gdzie mogą się Państwo dostać autem w niespełna 20 minut. Jeziorak oferuje także sporty wodno-motorowe dla całej rodziny. Prężnie rozwija się na nim żegluga wieloma mazurskimi szlakami żeglarskimi i kanałami łączącymi Iławę z Ostródą.
Jezioro Jasne, zwane Polskimi Malediwami, znajduje się 15 minut drogi od Mazurskiej Oazy. Jezioro to znane jest jako jedno z najczystszych i zdecydowanie najbardziej przejrzystych jezior w Polsce. Jego krystaliczna woda umożliwia zobaczenie dna, nawet na środku jeziora.
Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak – jeden z siedmiu cudów Polski według „National Geographic Traveler”.
W 2012 roku po trwającym ponad trzy miesiące plebiscycie jezioro Jeziorak uznane zostało przez czytelników magazynu podróżniczego za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.
Znajdujące się zaledwie 15 min drogi autem od Mazurskiej Oazy, Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce oraz szóstym co do wielkości. Znacząca część brzegów Jezioraka przylega do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Jest to idealna trasa na żeglowanie i spływy kajakowe. Jeziorak ma wiele zatok, półwyspów oraz aż 16 wysp. Największymi są Wielka Żuława, Wielki Bukowiec i Czaplak.
Jezioro Jeziorak i leżąca przy nim Iława znajdują się na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Dzięki temu jest to idealne miejsce rekreacyjne, zachęcające do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sąsiedztwo parku krajobrazowego umożliwia bliski kontakt z przyrodą, ale nie brakuje w tych okolicach również innych atrakcji turystycznych.
W okolicach jeziora Jeziorak mogą Państwo podziwiać:
Wielką Żuławę – największą wyspę śródlądową w Europie, na której znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Na wyspę można dostać się promem. W 1974 roku na tej wyspie nagrywano film „Gniazdo” w reżyserii Jana Rybkowskiego, opowiadający o pierwszych latach państwa polskiego.
Na zachodnim brzegu Jezioraka, w odległości 20 kilometrów od Iławy, na wysokim brzegu, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany. Jest ona główną, zaraz po Iławie, przystanią dla żeglarzy, halsujących wśród wielu rozsypanych w tej części Jezioraka wysp. Wieś była szczególnie popularna w latach 70., kiedy wakacje spędzali w niej liczni literaci. Obecnie miejscowość często odwiedza aktor Cezary Pazura i muzyk Wojciech Waglewski z Voo Voo.
Jezioro Jeziorak jest połączone z Kanałem Elbląskim żaglową drogą wodną. Kanał w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski, natomiast w 2011 – za pomnik historii. Ze względu na walory przyrodnicze i kulturowe na pewno warto się nim przepłynąć.
Przez jezioro Jeziorak przepływają również liczne szlaki kajakowe i żeglarskie, o różnej długości. Oprócz tego tereny te dysponują około 16-stoma trasami rowerowymi o zróżnicowanym poziomie trudności. W podróż wokół jeziora Jeziorak, można wybrać się także trasą krajobrazową o długości 76 km.
Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz sprzyjające miejsce dla fanów nurkowania. To także wymarzone miejsce dla wędkarzy, gdyż w wodach Jezioraka żyją sumy, sandacze, szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie i okonie.
Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu wiele pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli oraz gospodarstw agroturystycznych.
Sport i rekreacja
Region ten jest idealnym miejscem na uprawianie sportów z różnorodnych, opisanych wcześniej, dziedzin. Jednakże wyprawy rowerowe i konne to nie wszystko! Warto spędzić czas na łonie natury, napawając się jej pięknem podczas spacerów, nordic walkingu, joggingu czy innych sportów uprawianych na świeżym powietrzu.
Ze sportów wodnych polecamy łodzie motorowe, skutery wodne (na jeziorze Jeziorak), spływy kajakowe, łodzie żaglowe, pływanie, łowienie ryb, windsurfing, paddleboarding i wiele innych aktywności związanych z wodą.
Dodatkowo na udostępnionej w Mazurskiej Oazie wspólnej przestrzeni rekreacyjnej, będzie można uprawiać sporty grupowe – takie jak siatkówka, piłka nożna, frisbee, badminton czy boule. Poza wymienionymi atrakcjami, zarówno na terenie Mazurskiej Oazy jak i w okolicznych, blisko położonych miejscach, dostępnych jest wiele innych ciekawych rozrywek.
Mazurska Oaza jest rajem przyrodniczym dla amatorów zbierania jagód oraz grzybów. Oferuje prywatne miejsce na odpoczynek we wspaniałej i jednocześnie świetnie skomunikowanej lokalizacji – w cichej przestrzeni, podziwiając leśne runo oraz ściółkę i wdychając świeże powietrze można doświadczyć prawdziwego relaksu – w trakcie gdy dzieci będą puszczać latawce i bawić się na łonie natury.